Fuat SEZGİN Anıldı

HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

Fuat SEZGİN Anıldı

 

Dini Yüksek İhtisas Merkezimizde eğitime devam eden kursiyerlerimizin İslam kültür, medeniyet ve düşünce tarihiyle ilgili bilgilerini arttırmak, bu alanda fikir ve eserleriyle öne çıkmış mütefekkirlerimizi tanıtmak ve gelecek nesillere aktarma amacıyla, 17.10.2019 tarihinde saat 14.00 da Haseki Konferans Salonunda eğitim görevlileri ve kursiyerlerin katılımlarıyla Prof.Dr. Mehmet Cüneyt KAYA tarafından “İslam bilimler tarihine adanan ömür: Fuat Sezgin” konulu konferans düzenlendi.

 

Konferans öncesi “İslam bilimler tarihine adanan ömür: Fuat Sezgin” konulu kısa belgesel izleyen katılımcılar daha sonra Prof. Dr. Cüneyt KAYA nın anlatımıyla bilim,ilim ve hikmet insanı Fuat SEZGİN’i yakından tanıma imkanı buldular.

Prof.Dr. Mehmet Cüneyt KAYA konferansında, “Yaklaşık 94 yaşında vefat etmiş oldukça üretken bir ilim adamıyla karşı karşıyayız. Onun neredeyse bir asırlık hayatının semeresini kuşatabilmek biraz zor. Çünkü çok geniş bir ilgi sahası var Fuat SEZGİN’in. Geride bıraktığı külliyatın her biri ayrı bir uzmanlık alanını oluşturuyor.  Bundan dolayı hem bu uzmanlık alanlarını kendi bağlamlarında okuyup anlamlandırmak hem de genel olarak bilim ,düşünce tarihi içerisinde bunların ne ifade ettiğini değerlendirmek oldukça zor. Biz bu zorluğu 2019 yılı dolayısıyla Fuat SEZGİN adına yapılan faaliyetlerde de görüyoruz. Fuat SEZGİN’İN ilgilendiği bu geniş ilgi sahasının   Türkiye’de bir karşılığı yok maalesef.” dedi.

 

 

KAYA konuşmasında “Türkiye üzerinden bakacak olursak Türkiye’de bilim tarihi özel olarakta İslam bilim tarihciliği oldukça zayıf ve gelişmekte olan bir alandır. Bilim tarihi alanı zor olmakla beraber İslam bilim tarihi alanı daha da zor bir alandır. Hem İslam kültürünü, medeniyetini, tarihini orijinal dilinde Arapça metinler üzerinde takip etmeniz gerekiyor hem de hangi bilim dalının tarihi ile ilgilenecekseniz onun tarihe ve terminolojisine dair bir aşinalığınızın olması gerekir. Türkiye’de bilim tarihciliğinin tarihi 1940 -1950’ lere cumhuriyet tarihine de götürülse de maalesef çok gelişmiş bir alan değil. Bundan dolayı da 2019 yılı boyunca Fuat SEZGİN’İN çalışmalarını –özellikle bilim tarihi açısından- değerlendirme söz konusu olduğunda uzman bulmakta zorlanıldığını” da ifade etti.

 

Konferansın sonunda ise Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Adil BOR “Değerli meslektaşlarım hocama çok teşekkür ediyorum. Hocamız , Fuat ZENGİN ile ilgili geniş bilgiler verdi. Ben şunu anladım : Fuat SEZGİN derken  orada bir azim ,irade, ilim aşkı ve bir gelecek tasarımı vardır. İslami ilimler veyahut mutlak ilimler alanında çok önemli çalışmalar yaptığına burada hocamızın anlatımıyla da şahit olduk. Bu alana genç ilim adamlarını bekliyoruz.” diyerek misafir konuğa teşekkürlerini ifade etti.

Program teşekkür ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

 

 

 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum