HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ YENİ ÖĞRETİM YILINA BAŞLADI

HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ YENİ ÖĞRETİM YILINA BAŞLADI

Yeni dönem açılış programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye MARTI, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI, Pendik Kaymakamı İlhan ÜNSAL, Pendik Belediye Başkanı Ahmet CİN, Din İşleri Yüksek Kurulu Sabık Başkanı Dr. Hüseyin KAYAPINAR, Pendik İlçe Müftüsü Hüseyin BAŞ, eğitim görevlileri ve kursiyerler katıldı.

İstiklal Marşı ve Ramazan PAKDİL hocanın okuduğu Kur’an tilavetinin ardından kısa Haseki belgeseli konuklar tarafından beğeniyle takip edildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Adil Bor “ Allah’a hamd olsun ki Haseki İhtisas Merkezinde kırk üç yıldır İslami ilimlerde eğitim kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Bu günde bu ilmi yolculuğa şahit olmaktayız. Bu ilmi çalışmalarda bizlere öncülük eden başta Mehmet savaş ve Halil Gönenç, olmak üzere tüm hocalarımıza teşekkür eder. Ebedi hayata irtihal eden hocalarımıza Allah’tan rahmet, sağ olanlara da sağlık ve afiyet diliyorum.

İhtisas Merkezimizin amacı, klasik ilmi birikime erişim sağlayarak sahih bilgiye ulaşmak ve böylelikle metin ile gerçek hayat arasında çağın muktezasına göre doğru bir iletişim kurmaktır. Bu çerçevede Diyanet işleri başkanlığımızın öncülüğünde sürekli kendimizi yenileyerek toplumu doğru bilgiyle buluşturma gayreti içindeyiz.

Eğitimin, bireyleri zihnen ve kalben geliştirerek, ahlaki ve insani değerler ekseninde erdemli bir toplumu oluşturma etkinliği olduğunun bilincindeyiz. Eğitim çalışmalarını yürütürken, kişilerin mezhebine, meşrebine, mensubiyetine, rengine ve ırkına bakmaksızın herkesi kucaklamak, herkese güven vermek, her kese adil davranmak ve en önemlisi sürekli ilmi olarak kendimizi güncellemek temel ilkelerimizdir.

” dedi

Misafir konuşmacı olarak konuşan Dr. Hüseyin KAYAPINAR kursiyerlere hitaben;

“Hepinize başarılar diliyorum ve sizden ısrarla şunu istiyorum: Vaktinizi boşa geçirmeyin. Burada yirmi dört saatin en az on iki saati hatta on dört saati ilimle geçmeli. Çünkü bu fırsat elinize bir daha geçmez.” dedi

Pendik Belediye Başkanı Ahmet CİN de,

“Pendik’te yüz otuz beş bin öğrenci bulunmaktadır. Dini eğitim alma imkânı Pendik’te ve İstanbul’da bu kadar çok iken hala burada uyuşturucu ile ilgili sorunların bitmediğini görüyorsak sorumluluğumuzun devam ettiğini söylemekte fayda var. Her seferinde belirttiğim gibi Pendik’te 160 civarı camiimiz bulunmakta, müftü ve imamlarımızın o bölgenin belediye başkanı olması gerekiyor. İmamlarımızın halkımızla yakinen bir ilişki kurması gerekiyor ve bu noktada da Haseki Eğitim Merkezi’nin de destekleri ile bir çalışma yapılması gerektiğine inanıyorum.”  dedi

Daha sonra kürsüye çıkan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI da;

“İslam medeniyeti bir nas medeniyetidir. Bu medeniyet kurucu metinler olarak ayet ve sünneti merkez almış, Kur’an-ı Kerim ve efendimiz (s.a.s) etrafında şekillenmiş bir medeniyettir. İslam ile ilgili değerlendirmede bulunacak kişinin gerek kurucu metinlere gerek bunlar etrafında şekillenen tarihi ikinci naslara hâkimiyeti olması gerekir. Gerek on dört asır zarfında Kur’an-ı Kerim, sünnet üzerine şekillenen metinlerin bize aktardığı müktesebatı iyi anlayabilmek ve bu müktesebatın içindeki güçlü ve zayıf tarafları birbirinden ayırt edebilmek gerek yaşadığımız şu çağda başka medeniyetlerden bize intikal eden bilgi birikiminin sıhhat değerlendirmesini yapabilmek nassa ve metinlere vukufiyeti gerektiriyor. Haseki Eğitim Merkezine vücud veren ihtiyaçta burada yatmaktadır. Son zamanlarda İslam medeniyetinin nas merkezli olmasından dolayı ciddi eleştiriler vardır. Şahsi kanaatim nas merkezli olmanın İslam medeniyeti için sorun olduğu ve İslam medeniyetini bu hale getirenin metin kaynaklı olmaktan kaynaklandığını belirten değerlendirmeler duyarsanız onun modernist bir değerlendirme olduğunu asla unutmayın.”  dedi

Programın onur konuğu olarak katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye MARTI ise konuşmalarında;

“İslam dini, ilim ve hikmet dinidir”

“Cenab-ı Hak Alim ve Hakim’dir. İslam dini, ilim ve hikmet dinidir.  Adalet ve marifet dinidir. Bu ilim ve hikmeti toplumla buluşturacak olanlar ise âlimlerdir. Doğrusu ilim adamı, ilim ile toplum arasındaki köprü insandır. Köprü insan olmanın büyük sorumluluğu vardır. Belki bir akademisyen ‘sadece ilim için ilim’ yapabilir. Ama burada eğitim gören hiç kimsenin ‘Ben bunu sadece ilim için yapıyorum.’ deme ve toplumu göz ardı etme şansı yoktur. Bir Hasekili bu coğrafyanın insanına ve Müslüman dünyaya ilmimle nasıl derman olabilirim düşüncesiyle ilim yapar.”

“Sizler köprü insanlarsınız.”

Dini Yüksek İhtisas Merkezinde ders gören kursiyerleri ilim ile toplum arasındaki köprülere benzeten Prof. Dr. Martı, şöyle devam etti: “Eğer köprü hasar görür veya yıkılırsa, varın görün toplumun halini! Dolayısıyla sizlerin son derece güçlü, sağlam ve dayanıklı bir şekilde, mütemadiyen ilmi toplumla buluşturmanız icap ediyor. Eminim üç yıl boyunca kitaplarınıza gömülüp naslarla derin bir ilişki kuracaksınız. Ama arada başınızı kitaptan kaldırın. Çünkü hayat hızla akıyor. Ailenizle ve çevrenizle alakadar olmanızı, hayata dair problemlerden haberdar olup, öğrendiklerinizle bu problemlere nasıl çözüm üretebileceğiniz üzerine düşünmenizi istirham ediyorum. Bizim duamız sizlerle. Çünkü sizler din hizmetinin ümidisiniz.”

Martı son olarak Haseki Sultan’ın ismi altında hizmet vermekte olan bu güzide kurumda hanımların da eğitim görüyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi eğitimcilerinden Ali Rıza TEMEL ise yaptığı geleneksel ilk dersini  “Dünyanın maddeci olduğu bir âlemde maneviyata ve ahlaka ihtiyaç var. Dünyanın İslam’a ihtiyacı var İslam’ın da iyi Müslümana ihtiyacı var.” konusu üzerine yaptı.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum