HASEKİ’DE METAVERSE’Yİ ANLATTI

HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

(216) 483 09 07
HASEKİ’DE METAVERSE’Yİ ANLATTI

Türkiye Düşünce Platformu (TÜDP) Başkanı, iş insanı, yazar Taşkın Koçak, İstanbul Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde metaverse’yi anlattı.

İstanbul Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Doç.Dr.Adil Bor,  Türkiye Düşünce Platformu Yönetim Kurulu Üyeleri, İhtisas Merkezi Öğretim Görevlileri, kursiyerlerin ve personelin katılımıyla gerçekleşen metaverse konferansını veren iş insanı Taşkın Koçak, Haseki’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, teknolojiyi ve ilmi önemseyen Haseki Müdürü Doç.Dr.Adil Bor’a bu imkanları sunduğu için teşekkür ederek sözlerine başladı.

 

Geçmişten günümüze sanayi ve teknoloji devrimlerinin doğuşunu, gelişimini, geleceğini, dijital dönüşüm ve sanal gerçekliği anlatan Koçak, dijital dönüşümü çeşitli görseller, videolar ve istatistikler ile sundu.

Endüstri ve bilişimin temellerini atan bilim adamlarının yapmış olduğu icatların günümüzü nasıl şekillendirdiğini, bu devrimlerin temellerini atan ve dünyayı sanayi ve teknoloji ile buluşturan bu insanların birçoğunun İslam coğrafyasının dışından olduğunu üzülerek ifade eden Taşkın Koçak, 15. yüzyıla kadar bilim, sanat, kültür, astronomi, eğitim ve ticaret konusunda dünyaya yön veren İslam medeniyetinin 15. yüzyıldan sonra ciddi bir ivme kaybederek bu alanları âdeta batı medeniyetine teslim ettiğini kaydetti.

17-20. yüzyılların arasında batı medeniyetinin önce sanayi devrimlerini, ardından teknoloji devrimlerini başlatarak dünyada ekonomik, askerî ve siyasi gücü kendi lehine çevirdiğini fotoğraflar ve istatistikler ile gözler önüne seren yazar Koçak, bilişim ve dijital dünyanın temeli olan mikroçiplerin icadına, gelişimine ve üretim süreçlerine değindikten sonra mikroçiplerin gelişen teknoloji için vazgeçilmez bir yapıtaşı olduğunun önemine dikkat çekti.

Günümüzde kullanılan yazılım dillerinin özelliklerinden, kullanım alanlarından ve tarihsel gelişiminden, internetin ve sosyal medyanın çıkış tarihlerini ve kullanım istatistiklerini, bunların yanında, Web 3.0 teknolojisi, Metaverse, 5G, Blockchain, Nesnelerin İnterneti (IoT), Big Data, yapay zeka, Quantum bilgisayarları, uydular, robotlar ve Transhümanizm hakkında bilgi veren Koçak, tüm bu gelişmelerin sadece 70 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştiğini belirterek, önümüzdeki yıllarda hangi teknolojilerin hayatımıza gireceğine ve teknolojik gelişmelerle insanlığın uzayda yaşayabilecek kapasiteye sahip olacağını ve koloniler kurulabileceğini de ifade etti.

Öte yandan teknolojinin ilerlemesinin insanlığın faydası ve mutluluğu için kullanılması adına yapılması gerekenleri, özellikle internet ve sosyal medyadaki zararlı içeriklerle mücadele etmek için nasıl bir yol izleneceğini ve faydalı içeriklerin nasıl üretileceğini, İslam toplumu olarak sanal dünyada doyurucu içerik üretemediğimizi, bu konuda yetersiz kaldığımızı, misyonerlerin internet ve sosyal medya üzerinden yapmış olduğu çalışmalardan toplumun olumsuz yönde etkilendiğini farklı örneklerle anlatarak, Deizm, Ateizm, Agnostisizm gibi akımların ve misyonerliğin son zamanlarda güç kazandığından ve Müslüman gençleri olumsuz yönde etkilediğinden de bahsetti. Arama motoruna "Hediye Kur'an" yazıldığında ticaret odaklı sonuçların listelendiğini; ancak "Hediye İncil" yazıldığında adresinize ücretsiz gönderim yapılacağını gösteren sonuçların çıktığını söyleyen Taşkın Koçak,

’hatta öldükten sonra bilinç nakli ile yaşamın cyborglar ile devam edebilecek ve bu konu komplo teorisi değil’’

“Teknolojideki son gelişmelerle birlikte teknolojinin artık sanal gerçeklik (VR) gözlükleriyle Metaverse dünyasına evrildi ve bizim de en azından bu noktada yer almamız gerekir, Metaverse ile insanların pasaporta, vizeye ihtiyacı olmadan dünyanın bir ucuna gidebilmesi mümkün, gelecekte insanların hayatında robotlar daha fazla yer alacak, hatta öldükten sonra bilinç nakli ile yaşamın cyborglar ile devam edebilecek ve bu konu komplo teorisi değil şu anda açıkça denenmektedir” dedi.”

Konferansın sonunda ise Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Doç.Dr. Adil BOR, geleceğe dair dijital bilgilendirmeleri için Yazar ve iş İnsanı Taşkın Koçak beye teşekkür ederek, tekvini ve tenzili ayetlerin birlikte okunmasının gerekli olduğunu belirtti. İlimler tasnifinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak fizik, matematik ve diğer fenni ilimlerinde şer’i ilimler çerçevesinde düşünülmesinin gerekliliğine işaret etti.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum