İslam Medeniyetinin Temel Dinamikleri ve Gelecek Tasavvuru

HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

İslam Medeniyetinin Temel Dinamikleri ve Gelecek Tasavvuru

Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa IRMAKLI, Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde “İslam Medeniyetinin Temel Dinamikleri ve Gelecek Tasavvuru” konulu konferans verdi.

IRMAKLI konferansında,“Şunu biliyoruz, Müslümanlar son iki yüz yılda dünya coğrafyasından çekilmek durumunda kaldı. Bunun sebepleri vardır, İbn Haldun açısından baktığınızda bütün devletler ve medeniyetlerin doğuşu, gelişi, durağanlaşması, çöküşü mukadderdir denilebilir. Bunun sebepleri üzerinde konuşulabilir ama biz son iki yüzyıldır dünya coğrafyasından çekildik.” dedi. Ayrıca “Müslümanların yeni bir medeniyet inşa edeceklerine inanması lazım, bu imkana sahip olduklarına, bu güce sahip olduklarına, bu potansiyele sahip olduklarına inanmaları lazım. Bu inancı dağıtan fay hatlarını fark etmeleri lazım. Dünyanın son 200 yılının eksenini belirleyen fiili emperyalizm, kültürel emperyalizm, iktisadi emperyalizm.. Şunu dersek İktisat, İslam düşüncesinin doğrudan ilgilendiği bir şey değil. Siz bir Müslüman olarak bunları konuştuğunuzda size birisi efendim sen İslamın meselelerini konuşmuyorsun, hariciyenin meselesi bu. Sen dış ilişkilerde diplomat olsaydın.. Biz bir medeniyet falan inşa edemeyiz! İktisada müdahale etmeyen bir dinin değil medeniyet, toplum inşa etmesi mümkün değildir.” diyen  Mustafa IRMAKLI, daha sonra Kursiyerlerden gelen soruları da yanıtladı ve Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Adil BOR'a teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Konferansın sonunda Haseki Müdürü Dr. Adil BOR Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa IRMAKLI’ya konferanslarından dolayı teşekkür etti. Program hediye takdimiyle sona erdi.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum