MÜTALAA YAZIM USUL VE ESASLARI KONFERANSI

HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

(216) 483 09 07
MÜTALAA YAZIM USUL VE ESASLARI KONFERANSI

İstanbul Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi, konferans zincirlerine devam ediyor. Mart ayının ilk konferansçısı olarak Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Bilal ESEN, “Mütalaa Yazım Usul ve Esasları”  hakkında konferans verdi.

Konferansa, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Adil BOR, eğitim görevlileri ve kursiyerler katıldı.

Dinî Mütâlaa Hazırlama ve Sunmada  Usûl Ve Esaslar ile ilgili geniş çapta açıklamalar yapan Kurul Uzmanı ESEN, “Her Müslüman için ideal olan, dinî hükümleri Kur’an ve Sünnet ’ten doğrudan öğrenmektir. Fakat bütün bireylerin uzun süren bir tahsil ve birikim gerektiren bu bilgi seviyesine ulaşması mümkün değildir.  Toplumda bir kesimin, dinî ilimlerde uzmanlaşması Kur’an’ın da bir emridir. Kur’ân, bilmeyenlerin bilenlere sormasını emretmektedir.” dedi.

 Fetva görevinin farz-ı kifâye veya farz-ı ayn olduğu durumları,  Dinî bilgi (ilim) ile fetva arasındaki farkı, Tebliğ görevini, Dinî alanı meslek edinenlerin cevap verme/çözüm üretme mesuliyetlerini, Dini anlatmada yöntem ve üslup sorunlarını ve diğer bir çok konuda örneklemelerle açıklamalarda bulunan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Bilal ESEN, İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Adil BOR’a ve katılımcılara teşekkür etti.

Konferansın sonunda ise Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Adil BOR  misafir konuğa teşekkürlerini ifade ederek, Dinî Mütâlaa Hazırlama ve Sunmada  Usûl Ve Esaslar konusunda müstefit olduklarını belirtti.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum