UZAKTAN EĞİTİMİN İLK DERSİ DAİRE BAŞKANININ KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

(216) 483 09 07
UZAKTAN EĞİTİMİN İLK DERSİ DAİRE BAŞKANININ KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

Ülkemizde corona virüs salgını ile ilgili çeşitli alanlarda önlem ve tedbirler alınmaya devam ediliyor. Eğitimin aksamaması adına yaşanan salgını en az hasarla atlatmak için uzaktan eğitim kararı alındı. Hem ilköğretim hem üniversite öğrencileri için uzaktan eğitim kararının alınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı da bu yönde tedbirler almaya başladı. Bu çerçevede İstanbul Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğünde de kursiyerlere yönelik uzaktan eğitim yoluyla yeniden başlamış oldu.

30.03.2020 tarihinde ilk dersin başlangıcında kursiyerlerle uzaktan eğitim ve corona hakkındaki gelişmelerle ilgili bilgi veren Dr. Adil BOR, her türlü zorluğun üstesinden geleceğiz, inşallah bu sıkıntılar bitecek ve tekrar yüz yüze eğitimin keyfini hep birlikte yaşayacağız temennisinde bulunduktan sonra uzaktan eğitimin açılış dersini yapmak üzere Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanımız Abdurrahman AKKUŞ hoca video konferans yoluyla kursiyerlere şu tavsiyelerde bulundu: “Dünya genelinde dindarlığın arttığı bugünlerde farklı durumlar meydana gelmektedir. Yeni bir yaşam biçimine doğru adım adım atıyoruz belki de. 44 yıllık Haseki tarihinde yüz yüze yaptığımız dersler şimdi uzaktan eğitim sürecine girdi. Bu durumla ilgili şunu belirtmek isterim ki hocalarımız bu sistemle daha kısa sürede daha çok ders işleyebilecekler. Uzaktan eğitim sisteminde 40 -50 dakikalık derslerin 15 dakikada işlendiğini görüyoruz. Aynı durum bizim sistemimizde de meydana gelecektir. Arkadaşlarımıza, uzaktan eğitimde 45 dakikalık bir dersin daha kısa sürede işleneceğinden dolayı hiçbir noktayı kaçırmamaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bu durumda kursiyerlerimizin hoca ve talebe ilişkisinden ziyade konunun ipuçları, anahtarları gibi kısımlarını ele almaları gerektiğine bu vesile ile dikkat çekmek istiyorum.  Belki de bir blok derste hocalarımız bir haftalık konuyu işleyeceklerinden dolayı sizlerin dersten önce ve sonra biraz daha yoğun bir hazırlık sürecine girmeniz gerekecektir.

Uzaktan eğitimle bilgiye ulaşmak kolay lakin kültüre ulaşmak zordur. Şunu da biliyoruz ki İhtisas merkezlerimiz bir mekteptir. İhtisas merkezlerimiz ilim vermenin yanında kültür, yaşam biçimi verir. İhtisas merkezlerimiz sadece kursiyerlerin değil ailenin de eğitilmesine katkı sağlar. Bu vesileyle Cenab-ı Allah’tan şunu niyaz ediyorum : “ Yarabbi bize rahmetinle muamele eyle, ülkemizi, Müslümanları ve insanlığı en kısa sürede bu musibetten, imtihandan azat eyle. Bizi tekrar hocalarımızla, ihtisaslarımızla, sınıflarımızla buluştur. “ Daha sonra da hocalarımıza kolaylık ve kursiyerlere başarılar dileyerek sözlerini bitirdi. 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum