YENİ DÖNEM AÇILIŞ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

(216) 483 09 07
YENİ DÖNEM AÇILIŞ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

Yeni dönem açılış programına konuk misafir Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürü Prof.Dr. İsmail Taşpınar, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr.Adil BOR, Din İşleri Yüksek Kurulu Sabık Başkanı Dr. Hüseyin KAYAPINAR, eğitim görevlileri, kursiyerler ve Haseki İdari Personelleri katıldı.

İstiklal Marşı ve Mahmut ERCAN hocanın okuduğu Kur’an tilavetinin ardından Haseki kursiyerlerinin dilinden Haseki Filmi konuklar tarafından beğeniyle takip edildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Adil Bor “   Bizlere bilinç ve şuuru bahşeden bizleri İslam’la şereflendiren ve bizleri Kur'an'a hizmetkar eden Rabbimize hamd olsun. Efendimiz , rehberimiz , Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v)’e, ashabına ve ehl-i beynine sâlat ve selam olsun.

Sayın Din İşleri Emekli Kurul Başkanım, değerli hocalarım, kıymetli meslektaşlarım, hanımefendiler, beyefendiler 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı açılış merasimine hoş geldiniz, şeref verdiniz, sefalar getirdiniz. Hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum.

Değerli meslektaşlarım Haseki Yüksek İhtisas Merkezi Diyanet İşleri Başkanlığımızın ilk eğitim merkezidir. 45 yıldır kesintisiz bir şekilde eğitime devam etmektedir. Şuana kadar ihtisas merkezimizden 1300 kardeşimiz mezun olmuştur. Bu açıdan ihtisas merkezimiz, diğer ihtisas merkezlerinin esasını, temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle Haseki’ye mensubiyet bir ayrıcalık olduğunu düşünmekteyim. Malumunuz eğitim bir şahsiyet inşaası yeridir. Amacı erdemli bireyleri ve toplumları inşaa etmektir. Bu anlamda Kur’an-ı Kerim’de ilahi bir programdır. Amacı erdemli ve muttaki bireyler öncülüğünde, ahlaki ve insani değerler çerçevesinde dünyayı imar etmektir. Dünyanın adalet ve güven içerisinde yaşanabilecek bir şekilde olmasına öncülük etmektedir.

Kur’an eğitiminin ilk uygulayıcısı Hz. Muhammed(s.a.v)’dir. Bu programın ilk mezunları insanlığa ve bizlere ahlaki ve insani değerleri taşıyan sahabe neslidir. Sahabe nesli bizim için  modeldir. Hocalarımızın bizlere öğrettiklerine göre ihtisas merkezimiz hiç kimseyi meşrebinden, mezhebinden ve bölgesinden dolayı dışlamayan ötekileştirmeyen ve toplumun birlik ve beraberliğini esas alan bir îlmi anlayıştır. Bu çerçevede ihtisas merkezimiz İslam ümmetinin omurgasını oluşturan ehl-i sünnet ve'l cemaatın Kur’an-ı anlama ve okuma biçimini önemsemektedir. Bu çerçevede ihtilafı, olaylara farklı bakmayı rahmet, zenginlik olarak telakki etmektedir. Fırkalaşmanın,gruplaşmanın ise azap olduğunu düşünmektedir.

Konuşmama son vermeden, 45 yıldır bu ilmi ortamın oluşmasında öncülük eden başta Halil Günenç, Mehmet Savaş ve Abdurrahman Gürses hocalarımız olmak üzere emeği geçen tüm hocalarımıza şükranlarımı sunmayı bir borç bilirim. Hasseten eğitim merkezimizin mutfağında çalışan ve eğitimin verimli olması için gece gündüz fedakarca çalışan başta şube müdürümüz ve şefimiz olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Eğitim yılımızın başarılı ve bereketli geçmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi

Programa konuşmacı olarak katılan Dr. Hüseyin KAYAPINAR kursiyerlere hitaben;

“Hiçbir aidiyeti onun önüne geçirmemeliyiz. Ayrımcılığa yer vermemeliyiz. Meşrebi benimle aynı olan kişiye ne muamelede bulunuyorsam meşrebi benden farklı olan kişiye de aynı muamele de bulunmam gerekir. Mesleki bir aidiyet istiyorsak da Diyanet mensubuyuz arkadaşlar. Devletin bir kurumu olarak Diyanet bizi buralara getirdi ve biz Diyanete hizmet edeceğiz. Bu hususlar zaman zaman sınıflarda diğer hocalarımız tarafından da dillendiriliyordur. Ve sizler de bunu zaten biliyorsunuz. Sizlere Haseki’nin kuruluşundan bu güne kadar aklımda kalan hatıralarla birlikte hasekinin önemini anlatacağım” diyerek yeni öğretim yılında başarılar diledi.

 

Programa konuk misafir olarak katılan Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. İsmail Taşpınar ise;

“Kıymetli hocalarım ve kıymetli öğrenciler hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Benim Haseki’de Hoca olarak ders vermem 3-4 yıl gibi yeni bir süreçtir. Ben de Haseki’nin eski öğrencilerinden sayılırım. Çünkü Ali Yakup Hocamızdan Arapça, Halil Günenç Hocamızdan Nesefi Tefsiri okudum, Mehmet Savaş Hocamızdan ise Hidayeden okumalar yaptım. Hasekinin Kurucu hocalarından ders aldık ki bugün de Haseki Eğitim Merkezi’ne Hoca olarak geldim ve yabancılık hissetmiyorum. Burada sizinle Dinler Tarihi dersini işleyeceğiz.

 Değerli arkadaşlar ihtisas merkezimizde olmasa da musiki ile ilgilenmenizi tavsiye ediyorum. Bir müzik aletini güzel kullanabilmeniz karşı tarafın kalbinde size karşı bir yol oluşturuyor. Sizin zarif duygulara sahip olduğunuzu düşünmesine vesile oluyor, onunla olan ilişkinizi etkileyecektir sanatla olan ilişkiniz.  Hat sanatında kendinizi geliştirebilirsiniz. Sanatla muhakkak irtibatınız olsun.

Hepinize bu yeni dönemin hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Yeni dönemimizde bereketli geçer inşallah.  Hepinizi selamlıyorum.” dedi.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum